GALLERY: Southwick and Fishersgate summer show

Southwick and Fishersgate Horticultural Society’s summer show on Saturday was well supported by exhibitors.

It was one of the most competitive shows for years and three cups were shared.

Ruth Gillingham won second prize for her mixed vase LP1600640

Ruth Gillingham won second prize for her mixed vase LP1600640

John Cole and Ian Swyer shared the Gorringe Challenge Cup for flowers.

Jayne Pumfrey and Nikki Dabbs shared the Harvey Bowl for open floral art classes.

Terry Boxall and Ruth Stanyon shared the Albert Pettit Memorial Cup for open domestic classes.

There was also a tie for the Banksian Medal between John Cole and Ian Swyer but it was awarded to John Cole on the basis of winning most first prizes.

The annual flower and produce show was held at Southwick Community Centre and on entering the Barn Hall, visitors were treated to a glorious show of colour.

Dahlias and gladioli provided particularly impressive displays.

The vegetable, cookery and floral art classes were also well supported.

Children from Glebe Primary School entered paintings of daisy art, while children from Church Lane Nursery entered collages of daisy art. The judge was impressed by the standard of the entries.

Southwick Ukulele Players performed as planned but as the weather turned showery and blustery during the afternoon, it meant they had to perform indoors and the charity stalls had to cover up their goods from time to time.

The autumn show will be held on Saturday, October 31. Monthly meetings are held on the first Tuesday of each month in the Garden Room at Southwick Community Centre. Visit www.sfhorticulturalsociety.org.uk for more information.

Other prize winners were:

Alan Langridge, Matt Scott Shield, Master Gardener Competition.

Ian Swyer, Percy Fowler Memorial Salver for vegetable trug; G.H. Alderton Challenge Cup for vegetables.

Julie MacCulloch, Blache Sheppard Memorial Trophy for flowers; Flinn Challenge Cup for collection of flowers.

A.G. MacCulloch, Frampton Rose Bowl for roses; Elder Cup for gladioli; Chatfield Cup for members-only vegetables; Southwick Gladiolus Shield; British Gladiolus Society best gladioli exhibit.

John Cole, Harold Catten Cup for dahlia classes.

Ruth Stanyon, Betty Collins Memorial Trophy for pot plants.

Helen Swyer, Begonia Cup.

Gordon Welfare, Leslie Allebone Cup for fuchsias; Eric Kiaer Trophy for best pot plant.

Jayne Pumfrey, Doris Fothergill Memorial Trophy for floral art classes; Jubilee Cup for members’ floral art.

John Cole, National Dahlia Society Silver Medal for best dahlia exhibit.

David Wells, National Dahlia society Bronze Medal for second best dahlia exhibit.

Christine Stiff, Front Garden Cup.